Technika

PROPOZYCJE TEMATÓW PRAC - przewidywany termin oddania prac do końca maja

1. Narzędzia do obróbki ręcznej do drewna.
2. Narzędzia do obróbki ręcznej do metalu.
3. Podstawowe ściegi ręczne.
4. Wartość odżywcza pożywienia (składniki pożywienia np. skład chemiczny, rodzaje witamin; piramida zdrowia).
5. Maszyny i urządzenia gastronomiczne (sprzęt do rozdrabniania, gotowania, smażenia, pieczenia, naczynia, sztućce, urządzenia mieszające).
6. Zasady dekorowania stołu w zależności od wybranych okazji, np. kolacja walentynowa, chrzest, śniadanie wielkanocne, I komunia święta, spotkanie po latach.
7. Podstawowe manewry w ruchu drogowym oraz znaki poziome i pionowe dla pieszych i rowerzystów.
8. Zasady ruchu dla pieszych i rowerzystów.

Temat może być opracowany przez ucznia w dowolnej formie, np. plakat, opis w MS Wordzie (referat) ze zdjęciami po wcześniejszej konsultacji i uzgodnieniu z nauczycielem.

PIERWSZA POMOC

Może się zdarzyć, że będziesz świadkiem wypadku, ktoś może pilnie potrzebować twojej pomocy. Czasem wystarcza kilka prostych czynności, by mu pomóc. Na lekcjach techniki będziesz miał okazję przekonać się, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne. A oto kilka fotek z zajęć n.t. udzielania pierwszej pomocy z instruktażem pani pielęgniarki Zofii Kluczkowskiej.

Prace uczniów wykonane na technice
Główną formą pracy na lekcjach techniki jest praca metodą projektów. Uczniowie opracowują dokumentację i sami wykonują zadania wytwórcze.
Jednym z bloków tematycznych jest ekologia, w ramach której uczniowie potrafią określać źródła zanieczyszczeń, rozumieją znaczenie segregacji śmieci, znają symbole i znaczenie recyklingu. Teorię uczniowie potrafią zastosować w praktyce, a efektem ich pracy są przedstawione na zdjęciach prace.
Z odpadów, końcówek izolacji (materiały otrzymujemy od zaprzyjaźnionej ze szkołą firmy elektrycznej), uczniowie wykonują przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Zdjęcia przedstawiają prace uczniów z klas: 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2h, 2j. Część prac to biżuteria, wykorzystywana na co dzień.
Uczniowie pracują pod kierunkiem mgr Iwony Lis.

Prace wykonane są z materiałów ekologicznych.

W ramach pracy metodą projektów uczniowie klas drugich od września 2006 roku przygotowywali się do prezentacji swoich prac, wynalazków czy też swoich uzdolnień czy też zainteresowań. Projekty wykonywane były indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Składały się z części teoretycznej oraz z praktycznej w postaci modelu, plakatu itp. W ostatnim szkolnym tygodniu grudnia nastąpiła prezentacja podopiecznych pani mgr Klimeckiej Iwony . Tematyka prac była bardzo różnorodna i dotykała różnych dziedzin techniki.